Wybór i zakup mieszkania lub domu - na co zwrócić uwagę

  • Data:
  • 14.05.2020r.

Różnorodność ofert nieruchomości na rynku jest tak duża, że łatwo się pogubić w określeniu jaka oferta spełnia Twoje oczekiwania. Podpowiadamy jak usystematyzować kryteria wyboru mieszkania przed zakupem. Taki sposób przygotowania się znacznie uprości ten proces.

Pamiętaj, że warto rozważyć kilka ofert nieruchomości, a decyzja o jej wyborze nie powinna być podejęta w pośpiechu. Weź też pod uwagę kupno mieszkania, czy tez domu na rynku pierwotnym i wtórnym.

Artykuł ten podzieliliśmy na dwie części. Część pierwsza obejmuje kryteria, które warto podjąć przed przystąpieniem do poszukiwań nieruchomości, a część druga rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wizji lokalnej i rozmowy z właścicielem nieruchomości.

Czym się kierować przy wyborze mieszkania lub domu?

DECYZJE DO PODJĘCIA PRZED ROZPOCZĘCIEM POSZUKIWANIA NIERUCHOMOŚCI

Czy z pośrednikiem

W przypadku, gdy nie dysponujemy dużą ilością czasu warto rozważyc kontakt z biurem nieruchomości i skorzystanie z usług pośrednika.

Koszt takiej usługi to zwykle 2-3% wartości nieruchomości. Zaletą jest to, że pośrednik wyręczy nas w czasochłonnym i męczącym przeglądaniu i weryfikowaniu dostępnych ofert nieruchomości, zapewni że transakcja przebiegnie bezpiecznie i zgodnie z przepisami, oraz dopełnieni wszelkich formalności związanych z zakupem nieruchomości.

Cena

Niewątpliwie jednym z najważniejszych kryterium wyboru jest cena. Ceny mieszkań i domów różnią się w zależności od regionu w Polsce, wielkości miejscowości, a także odległości od centrum najbliższej miejscowości. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w 2018r. w Warszawie wynosiła 7500zł, w Gdańsku 6100zł, w Poznaniu 5500zł, a w Łodzi 4300zł.

Nieruchomość nowa, czy z rynku wtórnego

Głównymi zaletami nowej nieruchomości są większe możliwości aranżacyjne, nowoczesne budownictwo, lepsza infrastruktura i niższe koszty utrzymania. Niestety nieruchomości na rynku pierwotnym są droższe. Decydując się na rynek wtórny możemy oczekiwać wykończonego mieszkania, które może nie spełniać w 100% naszych oczekiwań ale pozwoli oszczedzić dużo czasu i pracy. Infrastrukturze takich osiedli często towarzyszą pobliskie szkoły i przedszkola oraz starodrzew.

Mieszkania na rynku wtórnym są tańsze.

Lokalizacja

Wybierz lokalizację, z której dojazd do pracy i centrum handlowego będzie dla Ciebie akceptowalny. Weź również pod uwage odległość do podstawowych placówek usługowych typu lekarz, szpital, szkoła, przedszkole, poczta, urząd miasta, park, plac zabaw dla dzieci itp.

Ważnym kryterium jest też komunikacja publiczna. Nabierze ona szczególnego znaczenia, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z pociągu, czy lotniska.

Udogodnienia

Zastanów się czy potrzebny Ci jest garaż, czy miejsce parkingowe. Jeżeli miejsce parkingowe to czy powinno ono być zarezerwowane tylko dla Ciebie, czy ogólnodostępne. Rozważ konieczność posiadania piwnicy lub komórki oraz jej wielkość. Niezbędny może również okazać się balkon, taras, czy ogród.

Metraż

Zastanów się jaka wielkość mieszkania zapewni Tobie i Twojej rodzinie odpowiedni komfort mieszkania. Mniej na uwadze, że w zależności od rozkładu pomieszczeń, czasami mniejsze lokale mogą się okazać bardziej funkcjonalne. Weź więc pod uwage nie tylko metraż ale też liczbę i rozkład pokoi.

Kondygnacja

Część osób zdecyduje się na mieszkanie parterze, aby uniknąć wspinania się po schodach czy podróże windą, szczególnie w starszym wieku. Inni w obawie o bezpieczeństwo wybiorą mieszkanie na piętrze. Należy jednak pamiętać, że w niskiej zabudowie zwykle nie instaluje się wind. Niestety w wyborze kondygnacji nie ma złotego środka i każdy indywidualnie musi rozważyć najkorzystniejsze rozwiązanie.

DECYZJE DO PODJĘCIA PODCZAS WIZJI LOKALNEJ W TRAKCIE OGLĄDANIA NIERUCHOMOŚCI

Właściwości budynku

Niezależnie od wyglądu wizualnego sprawdź rok budowy budynku i rodzaj materiałów, których został wybudowany. Pozwoli to ocenić trwałość i solidność parametrów technicznych budynku, która będzię wpływać na cenę przy ewentualnej odsprzedaży mieszkania w przyszłości.

Aby się nie narazić na ewentualne niespodziewany współudział w kosztach remontu, warto też wiedzieć, kiedy budynek był ostatnio remontowany i z jakiego powodu. Dobrze jest znać historię budynku, w którym będziemy mieszkać.

Oceń pobliskie otoczenie budynku. Jeżeli jesteś zainteresowany nieruchomością możesz też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy, który znajdziesz w urzędzie miasta. Dowiesz się z niego co w sąsiedztwie planuje się wybudować.

Rozkład pomieszczeń

Uważnie rozejrzyj się w środku. Zastanów się czy taki układ mieszkania zapewni Tobie i Twojej rodzinie komfort mieszkania na codzień. Atrakcyjność rozkładu pomieszczeń to indywidualna ocena każdego z nas, ale zwróć uwagę na obecność i układ okien w lokalu i czy pomieszczenia są widne. Przeanalizuj wpływ kierunków świata na oświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Oceń stan techniczny pomieszczeń oraz okien i drzwi.

Dostęp do mediów elektronicznych

Zapytaj o dostęp do mediów, z których korzystasz lub chciałbyś korzystać. Może to być telewizja kablowa i Twoje ulubione kanały telewizyjne, internet lub zasięg sieci telefonii komórkowej, w której masz wykupiony abonament.

Opłaty administracyjne i dostęp do mediów (woda, prąd, gaz)

Dowiedz się kto zarządza nieruchomością, jak są podejmowane decyzje i jaki możesz mieć na nie wpływ. Warto poprosić o dokumenty potwierdzające koszty administracyjne, oraz za dostęp do mediów typu woda, prąd i gaz.

Sąsiedzi

Zapytaj właściciela nieruchomości ilu jest sąsiadów i czym się zajmują zawodowo. Czy mają dzieci, zwierzęta lub nawyki, które mogłyby Ci przeszkadzać. Warto zwrócić uwagę czy mieszkanie jest odpowiednio wyciszone i nie slychać hałasu z zewnątrz. Raczej oglądaj mieszkanie po godzinach pracy, gdy większość sąsiadów jest w domu a nie w pracy. Jeżeli masz możliwość obejrzyj nieruchomość kilka razy o różnych porach dnia.

Sprawdzenie nieruchomości przed zakupem

  1. Ustal kto jest właścicielem nieruchomości i dlaczego jest wystawiona na sprzedaż. Poproś o akt notarialny i numer księgi wieczystej.

  2. W księdze wieczystej oprócz informacji kto jest właścicielem mieszkania znajdziesz również informację o metrażu i ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością, ekzekucjach komorniczych lub ewnetualnym kredycie hipotecznym.

  3. Skontaktuj się ze spółdzielnią mieszkaniową i poproś o zaświadczenie potwierdzające, że lokal nie jest obciążony żadnymi niespłaconymi zobowiązaniami wobec spółdzielni.

  4. Poproś o zaświadczenie z urzędu miasta, potwierdzające, że nikt obecnie nie jest zameldowany w lokalu.

  5. W przypadku zakupu domu poproś o wypis z ewidencji gruntów i budynków oraz mapę ewidencyjną.